Słowo wprowadzenia

Możesz podwyższyć jakość wideo nawet do 720pHD i oglądać je w widoku pełnoekranowym. Niżej masz skrypt konferencji.

Witaj!

Nazywam się ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, prowadzę serwis „POD PRĄD” http://zpm.natan.pl i parę innych serwisów, o tym jednak później.

Przejdźmy teraz od razu do rzeczy. Cieszę się, że postanowiłeś wziąć udział w kursie modlitwy zwanej „lectio divina” (wymawiamy „lekcjo diwina”). To co poznasz (lub sobie przypomnisz) jest bardzo uproszczoną wersją tej metody, choć zachowującą wszystkie jej istotne elementy.

Wybacz, jeśli wiele spraw będzie dla Ciebie oczywistych, ten kurs adresuję także, a może przede wszystkim, do tych, którzy są bardzo początkujący na drodze modlitwy.

Dzisiaj parę słów o „czasie i miejscu akcji” w formie odpowiedzi na kilka pytań.

# Gdzie mam się modlić?

Idealne miejsce to kościół czy kaplica z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Nie zawsze będzie nas stać na taki luksus. W praktyce będzie to każde miejsce, w którym znajdziesz choć odrobinę wyciszenia. Może to być także dom, może być ławka w parku, może być czytelnia biblioteki.

# Ile czasu mi to zabierze?

Dlaczego zaraz zabierze? Traktuj to, proszę, raczej jako inwestycję, dzięki której resztę czynności w ciągu dnia wykonasz szybciej i lepiej (nie ma to jak duchowy fundament). Sama metoda, musi potrwać kilka chwil – przynajmniej kwadrans. Dobrze, jeśli będzie to pół godziny. Nie jest istotna pora dnia, ważne jest tylko, byśmy byli przytomni i w czasie modlitwy nie zasnęli. Dla jednych ten czas to wczesny ranek, dla innych środek nocy – tu nie ma reguły.

# Czy muszę klęczeć?

Nie musisz. Jest taka „złota reguła” określająca jaka ma być to pozycja – godna i wygodna. Można w czasie tej modlitwy klęczeć, można siedzieć na małej ławeczce, można też zwyczajnie usiąść na wygodnym krześle przy stole, gdzie rozłożysz Biblię.

# Czy będzie mi potrzebny modlitewnik?

I tak, i nie. Nie będzie potrzeby używania klasycznej książeczki do nabożeństwa, ale potrzebny będzie tekst Pisma Świętego – on będzie naszym „modlitewnikiem”.

 

+ ZADANIE +

Lectio divina jest metodą mającą swoją określoną strukturę – poznasz ją jutro. By jednak nie poprzestawać dzisiaj tylko na teorii – zachęcam cię, byś jeszcze dziś (najlepiej zaraz) otworzył swoje Pismo Święte i znalazł ten fragment:

„Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony.

Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki.”

(Mt 7,24-27)

Jest to fragment Ewangelii Mateusza (jest to pierwsza księga w Nowym Testamencie), siódmy rozdział (w Biblii zaznacza się rozdziały przy pomocy dużych cyfr), wersety od 24 do 27 (w Biblii zaznacza się wersety przy pomocy małych cyfr).

UWAGA! Nie chodzi o przeczytanie tekstu na tej stronie. Chciałbym, byś wziął swoją Biblię, znalazł w niej ten fragment i powoli, spokojnie go przeczytał.

Tylko tyle – a może – aż tyle. Niech będzie to dla ciebie PIERWSZY KROK do poznania prostego sposobu modlitwy, który może ZMIENIĆ TWOJE ŻYCIE.

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski


 „POD PRĄD” (blog, artykuły, kazania, wideo): http://zpm.natan.pl

Chłopak na opak – dzieje pewnego proroka (konferencja wideo):
http://zpm.natan.pl/index.php/chlopak-na-opak-dzieje-pewnego-proroka/


 

 

9 myśli nt. „Słowo wprowadzenia

 1. Izabela

  Milej by było gdyby Ksiądz mówiąc (zwracając się do odbiorcy) używał liczby mnogiej np postanowiliście zamiast postanowiłeś.Jako kobieta mam takie wrażenie,że słowa nie do mnie skierowane.

  Odpowiedz
  1. Gosia L.

   Forma liczby pojedynczej, jest metodologicznie o wiele bardziej wskazana niż liczna mnoga. Lepiej brzmi „postanowiłeś” niż „postanowiliście”. w Kontakcie ze słuchaczem zawsze lepiej na ile się da, używać formy MY , lub TY niż WY. Pomaga zyskać słuchacza, nie stawiać się NAPRZECIW niemu, lecz w jednej linii. Mówimy więc „zacznijmy” lub „zacznij”, ale przenigdy „zacznijcie”. To ostatnie buduje mury, zamiast pozyskiwać. Forma pojedyncza natomiast, czyli np „zacznij”, jest mobilizująca dla tego, kto spośród słuchaczy w wolności tego chce. Dla wrażliwszych językowo kobiet, można oczywiście dodawać np. „postanowiłeś, postanowiłaś”.

   Odpowiedz
 2. Jola

  Wczoraj rozpoczęłam kurs modlitwy , dzisiaj szukałam następnej instrukcji i następnego dnia modlitwy . Mam pytanie czy codziennie będę otrzymywała wytyczne jaki jest fragment do rozważania? Czy będą krótkie konferencje? Szczęść Boże

  Odpowiedz
 3. Grażyna

  Dziękuję księdzu za pierwszy kurs.
  Mam jednak pytanie dotyczące Pisma Św. Otóż ostatnio dowiedziałam się, że moja Biblia jest niewłaściwa. Co to znaczy? Wydana jest w 1989r. przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne w Warszawie. Kupił je mój mąż, kiedy tylko pojawiła się na rynku, należy dodać, że w tamtych czasach trudno było o pismo św. Dla mnie jest bardzo cenną pamiątką. A teraz dowiedziałam się, że powinnam ją spalić i kupić nową.
  Zatem jakie wydanie jest najniewłaściwsze. Szukałam w sklepach i na internecie. Jest bardzo dużo wydań. Które powinnam kupić i co mam zrobić z tym.
  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Z Panem Bogiem.
  Grażyna Z.

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Posługuje się Pani Biblią w tłumaczeniu protestanckim. Najpewniej tzw. Biblia Warszawska, względnie archaiczna Biblia Gdańska. Proszę zauważyć, że w kanonie protestanckim brak jest w ST siedmiu ksiąg deuterokanonicznych.
   Oczywiście proszę Biblii nie palić, ale warto nabyć jakieś współczesne katolickie wydanie.

   Odpowiedz
 4. magdalena skaradzinska

  Mam pytanie, czy wideo będzie koniecznym instruktażem do informacji przekazywanych pisemnie + tekst z Pisma św. Głos w wideo jest tak słabo czytelny, że wysłuchiwałam kilkakrotnie, żeby złapać sens. Wszystkie głośniki w moim laptopie nastawione na max, nie mam takich problemów z innymi nagraniami, magdalena skaradzinska

  Odpowiedz
  1. admin Autor wpisu

   Wideo ma kilka lat i miałem wtedy bardzo kiepski sprzęt.
   Teraz chciałbym zrobić nową wersję nagrań, ale… „ciągle coś”.

   Odpowiedz
 5. Witold

  Dzięki za pierwszy kurs. W moim przypadku jest to powtórka kursu, który był chyba ww ubiegłym roku. Sądzę, że przyda mi się odnowienie tych nauk. Mam Biblię wydaną w 205 roku przez Wydawnictwo św. Pawła, z wieloma wyjaśnieniami. Jestem z niej bardzo dumny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *